STRAPO – VERSUS (2015)

Sedím si u počítače, potahuju z vodní dýmky a přede mnou leží 3 alba. Prvním je mixtape 50/50, pak 23 a nakonec Versus. Sedím a přemýšlím. Přemýšlím nad tím, jak dlouhá cesta vede od více či méně nevýrazného rapu člověka, co byl mistrem ve freestylu, ale ve studiových věcech se jevil nejistě, až po pravého krále rapové džungle. Odpověď zná jen sám Strapo, nicméně výsledek jeho, troufnu si říct velmi trnité cesty, stojí za to.

Strapa vám tu nehodlám představovat, syrovost, skvělé metafory, kde čerpá častokrát z ironie a komiksů či seriálů, kterých je fanouškem, to je jeho ochranná známka. Rap byl vždycky o tom, co člověka těší, pohladí, ale taky nakopne a probere, nebo třeba i naštve. Rap je prostě jako život.  A tohle album rozhodně dýchá z plných plic.

12029749_1174170949266090_6906316318917048570_o

Vyhodit tuhle recenzi jsem chtěl o pár dní dřív, ale prostě…nešlo to. Musel jsem si ty songy najíždět znovu a znovu, nejdřív na velkých bednách, pak cestou do práce i z práce ve sluchátkách. Všiml jsem si, že dost lidí reaguje na album trošku rozpačitě. Aby ne, vždyť kdykoliv přijdete s něčím novým, vybočíte ze stadardu, který pár let jedete, lidi to zaskočí. Ale jak znám tohohle Mcho, přesně o to mu šlo a povedlo se mu to na jedničku.

Samotný cover placky je laděný do mých nejoblíbenějších barev, tedy sytá červená, černá a bílá. Nápis Versus je pak laděný do graffity tagu. V jednoduchosti je prostě síla. Komu utekl tracklist, tomu ho sem dáváme, ať ví, co za hosty si Strapo přizval. I zde se dá říct, že šlo o několik experimentů, Strapo nemá zapotřebí sázet na jistotu, jako jeden z mála dává prostor tomu, kdo doladí jak jemné kontury jeho perfektní obraz, neposlouchá, co hučí dav.

cover Tracklist

Na albu najdete jak funky ulítlý beaty, jako je třeba u songu Milion hrivien, ale zkrátka nepřijdou ani fans hard core soundu, což se ukázalo v tracku Navod, kde Strapovi sekunduje Hrdlorez Boris s nejlepším producentem v našem revíru, Dj Wichem.

Strapo není z těch, co by se tak nějak klouzali po povrchu, dokáže seknout jak samuraj svojí katanou, a to přímo do živého. Okecávání a chození kolem horké kaše fakt není jeho styl. Buď něco chceš říct a řekneš to naplno, nebo neříkej nic. Tahle poučka přímo stříká ze zpovědi věnované blízkým, na které pro hudbu častokrát neměl Strapec čas a uvědomuje si, že je tak někdy nechtíc zanedbal, ale pořád není nějaká hvězdička, pořád je to člověk z masa a kostí, který cítí bolest stejně jako já nebo ty. Domov je pro nás všechny základem a tohle je hudební květina položená na hrob těm, kterým to už člověk nestihne nikdy vynahradit. Tahle zpověď ve formě dopisu se jmenuje Tulak a pro mě je z celýho alba nejosobnější věcí.

Sni¦ümka obrazovky 2015-09-06 oTá12.16.08

A nebyl by to Strapo, kdyby nám nenahodil i menší autodiss, který je de facto odpovědí na všechny kecy, kterých má každý umělec plný zuby po kratším či delším časem, co se věnuje svýmu řemeslu. Jano se opírá i do HaHa Crew, což docela dobře chápu. Když jste na scéně tolik let a někdo vám radí, že je jiná doba a měli byste to začít dělat jako nějaká banda usoplenců, nejde mlčet.

„Nemá zmysel aby si bol taký ako včera,
nebuď obmedzený keď je nová doba, nebuď Jano!
Nestačí si zladiť tričko a boty jak sedlák,
šak rap a móda, tak, nebuď Jano!“

Dál bych rád ocenil perfektní dynamiku, která se jako zlatá nit vine celou deskou, songy jsou promyšleně poskládané tak, aby nikdo neusnul, jednou rytmická nálož, jindy melancholicky odladěný storytelling. A jedna poznámka – kdesi jsem v komentech četl, že jde o nudnou klasiku a že Strapo nepřinesl nic nového. Vzpomínám si, jak jsme loni na Hip Hop Kempu stáli pod stage-í s bráchou a Strapo jel show a najednou zatlačil na pilu a jeho hlas zněl agresivněji, to nebylo lvíče, ale řev vůdce lví smečky. S Pavlem jsme do sebe drkli a oba se začali usmívat a tím, že by bylo super, kdyby takhle nakládal častěji. Najednou je tu Versus a naše zbožné přání se stává realitou. Přesto Strapo zůstává Na silu flegma a když zatlačí na pilu, pak přesně tam, kde je třeba. Nic víc, nic míň.

Dalším velkým překvapením, které se moc často nevidí, je pro mě fakt, že když Strapo vyhazoval ven s předstihem třeba Nemý Plač, tak jsem netušil, že album verze bude obohacená o feat s Turbo T, čili i když jste znali původní verzi, díky albu se nám dostalo „nového“ songu, podobně jako v případě stopy s názvem Echo.

Jak to vidím já, opět se ukázalo, že Strapo nekašle na fanoušky, dělá to poctivě a radši vydá album nebo song dýl, než aby něco uspěchal. Z toho by se měl vzít kdejaký wannabie příklad, pokud chce dorůst do vyzrálýho rappera a nechce skončit u přeslazených limonád, co sice rvou rodila všem teen puberťáčkám, které jsou omámeny estrogenem, ale smysl mají asi jako kondomy ve Vatikánu.

Za mě velký BIG UP za odvahu překročit vlastní stín a riskovat, že to dost lidí nepřekousne. Album VERSUS stojí za každej cent z 11 éček, který stojí.

 

Hodnocení: 10/10

 

Credits: 

web: www.strapo.sk
shop – http://goo.gl/6ZQqbR
email – booking@strapo.sk & media@strapo.sk
facebook – http://goo.gl/nZIUu
youtube – http://goo.gl/TS20pL
twitter – http://goo.gl/bFdqD

EVENT TIMELINE

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.