Y

Majk Spirit – Y White / Black

primetime

Hm.
Spirit je dosti zajímavá postavička na slovenské půdě. Reflektuje se pod různými žánry, jeho tvář se nachází aj v showbyznysu, kde prohlašuje, že mu nejde o chechtáky a podobně. Jeho osobnost tryská sebevědomím a snaží se motivovat druhé. To je možná jeden z problémů, proč již jeho texty postrádají to primární – INOVACI.

Neříkám, že „Y“ je špatná deska. To bych se nedržel objektivní lajny, jenže když už samotné covery obou partů vypadají promyšleně a efektivně, obsah se zadrhává. Čím nejlepším disponuje tenhle matroš, je špičkovej sound, na slovenské poměry šťavnatě precizní. Přesněji instrumentálky, zdatně sekunduje mastering a různá práce s efekty, například během zakončování slok působí rýmy díky nim úderněji. Sem tam potěší i slušná hostovačka, Max se tedy vyřádil úctyhodně! Zbytek je naprostý průměr a jsme svědky nekonečně natahované rovinky, bez ostřejší zatáčky.

 

Jak již bylo řečeno. Max je čerstvá a vynikající posila, forma mu nechybí a svůj hlas tvaruje do různých poloh, jednou jede plynule a následně přidá na agresivitě, přesně dle podmazu, působí přirozeně, profesionálně, mno a díky němu jsou tracky atmosférovější a mají dostatek energie. A více není asi co chválit u hostovaček.

Ektor sice vytasil slušnou agresivní sloku, která je však zadupána otřískanýma frázema, bez jediného citu, prostej standart.

Supa, Delik, Otis, Cigo na remixu “DobYjeme svet” ničím nevynikají. Lyricky ani technicky nenabídli nic, co by poslouchač neslyšel. Zejména Otecko mne irituje a fráze typu „H16 je nezastavitelný, jsme legendy, jedna banda. Všechny Emsís postřílím.“ mi doslova trhají uši a přijde mi to směšný.

O Elpem se vyjadřovat nebudu. Mnozí v něm vidí talenta, neberu vám to, ale mne nemá co nabídnout :-). Ego mě prozměnu zklamal. Cápek umí své projevy formalizovat na deset různých způsopů, ale tady doslova chrápal, velká škoda.

Vec potěšil. Ale měl snadnou práci. Veterán jednoduchým projevem a textem zválcoval Spirita, který spíš působí jako zaseknutá nahrávka. Ještě si dovolím zmínit Cristovaa, toho nemusím, ale práce s hlasem mu jde a Čistychov se mi zavrtává do uší čím dál víc, mám z něj radost. Zbytek mě absolutně nezaujal.

White

A nyní hlavní aktér. Majk Spirit.

Zklamání. Textově prostě nevytasí nic jiného, než osekané a dosti jednoduché fráze. Pochytil jsem pár slušných rýmů. (Mýtus/Beatles), ale na můj vkus je toho sakra málo. Kor na materiál, odseknutý na dvě poloviny. Ani úžasná práce se zvukem a lahodící beaty, či famózní Max nenahradí tu unylou vatu. Spirit na to má! Má na vynikající textařinu. Kam zmizela ta vysoká levelost z Nového Človeka?

A jak dlouho pracoval na Ypsilonu? Kdybych měl odříznout numero uno z obou pólů, tak sólová verze „DobYjeme svet„, „Zbojník„, „Ypsilon„, „Teraz je čas“ a „Kvety„. Ke zbytku bych si musel budovat nekonečně dlouhý vztah a já na to nemám, nejsem schopen se do ničeho nutit. A teď zádrhel. Jmenovitě nejlepší věci obsahují zřetelné trhliny.

Zbojník“ má jednu z nejlepších instrumentálek, kterou jsem kdy slyšel! O Maxovi bylo již psáno. Ale lyrika je nudná. Zbejvá projev Majka…. který trpí stereotypem. Na takový explozivní beat očekávám pořádnou agresi. Z alba „Heartbeat“ od Grimasa, si dovolím vytrhnout track „Rap neni hip hop“ Textově nic moc, ale Spirit se tam utrhl ze řetězu a dokázal, že když chce, umí to. Na líbivé mumlání do podmazu už nemám věk. Ypsilon opět, geniální – různorodá instrumentálka. Max….. Spiritova práce s hlasem…. a otřesná, natahovaná lyrika.

Black

„My sme tá generácia hrdinOV a lídrOV, rebelOV, raperOV, hustlerOV, hackerOV, DjayOV, writerOV, brejkerOV, optimistOV a tiež trendsetterOV, fakerOV, skinheadOV, punkerOV, houserOV, hipsterOV, managerOV, paradox paradoxOV.“

 

Jedna hlasová a rytmická poloha, rýmy končící na OV a myšlenka pouze a jenom jedna. Všechno by se to dalo shrnout a namačkat do jedné věty. Takto to nepůsobí na můj vkus přirozeně, spíš vatově. Naštěstí lyrika během té sloky začne být pestřejší. A pochopitelně a především BOHUŽEL to není jediná neducha. Len Tak, No a Čo…. obsahuje to vatu, která můj poslech deformuje a odrazuje. Najdou se tu i párty shity, ale k těm se vyjadřovat skutečně nebudu. Ještě ovšem hodím palec sloce “Euro Gang”, kde jsme se od Spirita dočkali příjemné změny.

Spirit Y

SHRNUTÍ:

Y jakožto půlené placky, ani v jednom výrazně nezabodoval. Nudné texty nezachrání špičkovej zvuk, kvalita instrumentálek ani práce hostů, protože ačkoliv na desce interpret makal určitě přes dva roky, jedná se o průměr s velkým P. Netuším, jak to bude fungovat na koncertech, či jak se k tomu staví poslouchači. Jedni Spirita doslova zatracují, jiní, tedy ti náročnější , Ypsilona nesnesou skrz to klišé a většina, ten zbytek – věrná posádka dobrosrdečného Majka to sežere a hodí mu do komentáře šílenosti typu „Spirite, jsi top, mucq“ a plejádu srdíček s pusinkami. Hold, takhle to chodí. Z inteligentní muziky, nám uvařil brainwash, ve kterém v ničem neoslnil. Buď si protiřečí, bo dělá hudbu pro zalíbení. Dobré pro ostatní, zlé pro mě. 4/10

Komentáře

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna.